Biologiczny kod zawęźlenia – identyfikacja wzoru zawęźlenia w biomolekułach na postawie metod AI

Kierownik projektu: dr hab. Joanna Sułkowska , prof. ucz. Okres: 2022 - 2025
Finansowanie: OPUS 22 LAP, NCN

Badania prowadzone w ramach niniejszego projektu dotyczą trzech z pozoru odległych od siebie zagadnień: białek, węzłów, oraz sztucznej inteligencji. Białka są podstawowym budulcem organizmów żywych oraz pełnią w nich wiele istotnych funkcji. Podstawowymi elementami budowy białek jest 21 aminokwasów. Każde białko jest łańcuchem złożonym z kilkudziesięciu, kilkuset, lub nawet kilku tysięcy aminokwasów. Łańcuch taki w odpowiednich warunkach przyjmuje konkretny trójwymiarowy kształt, zwany strukturą natywną białka; przyjęcie takiego kształtu jest konieczne do tego, by dane białko mogło pełnić swoją biologiczną funkcję. W związku z tym, sekwencja aminokwasów tworzących białko (którą można uznać za długie słowo złożone z 21 rodzajów liter), musi w jakiś sposób determinować trójwymiarową strukturę natywną białka, a także jego funkcję. Zrozumienie tych związków jest jednym z celów biologii strukturalnej; jak się okazuje, jest to również jedno z największych wyzwań współczesnej nauki.

Projekt realizowany w konsorcjum z Masaryk University (Czechy) oraz University of Ljubljana (Słowenia).

Interdyscyplinarne Laboratorium Modelowania Układów Biologicznych