Wyniki badań prowadzonych pod kierunkiem dra Jana Kołodyńskiego z Centrum Optycznych Technologii Kwantowych opublikowane w czasopiśmie Nature Communications

Mamy przyjemność poinformować, że publikacja pt. „Quantum metrology with imperfect measurements„, przygotowana pod okiem dra Jana Kołodyńskiego, kierownika Laboratorium Kwantowej Informacji i Wnioskowania Statystycznego, została opublikowana na łamach Nature Communications.

Praca dotyczy metrologii kwantowej, której głównym celem jest wykorzystanie efektów kwantowych do wykonywania ultraprecyzyjnych pomiarów. Ale co jeśli urządzenie pomiarowe posiadają szum, któremu nie jesteśmy w stanie zaradzić? Autorzy w artykule pokazali, że mechanika kwantowa dostarcza rozwiązania pozwalające poradzić sobie także z takim problemem.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem.

Projekt „Quantum Optical Technologies” (nr umowy MAB/2018/4) jest realizowany w ramach programu Międzynarodowe Agendy Badawcze Fundacji na rzecz Nauki Polskiej współfinansowanego ze środków UE pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.