Koronawirus – jak się ustrzec przed niebezpiecznym wirusem? Instrukcja mycia rąk

Koronawirus 2019-CoV z Wuhan jest wirusem, który został zidentyfikowany w grudniu 2019 roku w Chinach i w ciągu kolejnych tygodni wywołał epidemię zachorowań na COVID-19. COVID-19 jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego, która przy ciężkim przebiegu może być śmiertelna. Do jej głównych objawów należą: gorączka, kaszelduszność. Wirus przenosi się drogą kropelkową przy kontakcie z osobą zakażoną.

1. Mity na temat zwalczania wirusa 2019-nCoV

Jest wiele mitów na temat ochrony przed koronawirusem. Jednym z nich jest dezynfekcja z użyciem lamp UV i promieni ultrafioletowych. Jak wyjaśnia WHO – nie są one dobrym sposobem na zwalczenie koronawirusa i w ogóle nie powinny być używane do dezynfekcji skóry.

Niektórzy zastanawiają się też, czy płukanie nosa wodą z solą lub ust płynem do płukania jamy ustnej może uchronić przed koronawirusem. Niestety, nie ma dowodów na to, że któraś z tych metod zabezpiecza przed zakażeniem.

Nie pomoże też spryskiwanie skóry środkami na bazie alkoholu lub tymi uwalniającymi chlor. Takie działanie może być wyjątkowo szkodliwe dla skóry, dróg oddechowych i błon śluzowych oczu oraz jamy ustnej.

Natomiast z pewnością środki do dezynfekcji na bazie alkoholu lub chloru są pomocne w utrzymaniu higieny powierzchni, z którymi mamy kontakt, takich jak blat stołu, słuchawka od telefonu czy klamka do drzwi.

2. Jak uchronić się przed koronawirusem?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała wytyczne co do tego, jak ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Najrozsądniejsze jest oczywiście unikanie kontaktu z osobami, które mają objawy grypy czy przeziębienia przypominające objawy zakażenia koronawirusem. Jeśli jednak już zauważymy niepokojące symptomy jak kaszel i kichanie, to powinniśmy zakrywać usta i nos chusteczką lub nosić w tym czasie ochronną maseczkę.

WHO zaleca również higienę przygotowywania posiłków oraz dokładne gotowanie mięsa i jajek. Co do obecności wirusa na powierzchniach metalowych, szklanych lub plastikowych, to może on się utrzymywać na nich nawet do 9 dni. W miejscach publicznych ważne jest więc stosowanie odpowiednich procedur dotyczących dezynfekcji. Na koronawirusa działają środki zawierające 62-71 proc. etanolu, 0,5 proc. nadtlenku wodoru lub 0,1 proc. podchlorynu sodu. W ciągu minuty potrafią one poradzić sobie ze śmiertelnym wirusem.

Natomiast podstawą jest mycie rąk wodą z mydłem lub płynem na bazie alkoholu.

3. Instrukcja mycia rąk

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował instrukcję mycia rąk, ponieważ nie ma w tej chwili lepszego sposobu na to, żeby we własnym zakresie ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Jest to wirus osłonkowy, który jest podatny na działanie mydła oraz wszystkich rozpuszczalników lipidów. Zatem nawet mycie naczyń z użyciem płynu do tego przeznaczonego, pozwala usunąć go z powierzchni naczyń oraz dłoni.

Mycie rąk to czynność zdawałoby się banalnie prosta, ale wiele osób robi to pobieżnie, czasem bez użycia mydła. Tymczasem niezwykle ważne jest stosowanie tego środka myjącego i dotarcie do wszelkich zagłębień i miejsc między palcami.

GIS instruuje, by najpierw zwilżyć ręce ciepłą wodą i nałożyć mydło w płynie w zagłębienia dłoni. Potem należy namydlić obydwie ich wewnętrzne powierzchnie, a następnie spleść palce i je namydlić.

Kolejna czynność to namydlanie kciuka lewej dłoni drugą ręką i na przemian. Potem wnętrzem jednej dłoni namydlamy wierzch drugiej, aż przechodzimy do nadgarstków. Należy poświęcić im kilka sekund.

Na koniec tej procedury dokładnie spłukujemy dłonie pod bieżącą wodą i starannie je suszymy. Czynność powinna trwać minimum 30 sekund. GIS informuje, że może w znacznym stopniu ograniczyć rozprzestrzenianie się nie tylko groźnego wirusa, ale też wielu bakterii.

instrukcja mycia rąk

4. Instrukcje dla powracających z obszarów zagrożonych

Okres wylęgania się koronawirusa wynosi najczęściej 5-6 dni, choć czasem może trwać nawet do 14. Gorączka powyżej 38 stopni, kaszel i duszności są symptomami, których nie wolno bagatelizować. Gdy je zaobserwujemy, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Źródło oraz więcej informacji:
https://gis.gov.pl/
https://portal.abczdrowie.pl