Finał FameLab 2013

W sobotę w warszawskim Centrum Nauki "Kopernik" w szranki stanęło 10 finalistów tegorocznej edycji konkursu FameLab. Uczestnicy konkursu – przedstawiciele nauk ścisłych i przyrodniczych – mają tylko trzy minuty, żeby nas zainspirować, zaciekawić i zarazić naukową pasją w prosty sposób tłumaczą, co się dzieje za drzwiami ich laboratorium, instytutu, czy uniwersytetu. Wierzą, że nauka daje moc zmieniania świata, ale najpierw trzeba z nią dotrzeć do ludzi. O to właśnie chodzi w FameLab.

Zdobywcą trzeciego miejsca jest  Maciej Jasiński, fizyk, doktorant MISMaP (Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze) na Uniwersytecie Warszawskim, który prowadzi badania w Centrum Nowych Technologii UW. W finale mówił o świecie po drugiej stronie lustra, czyli lustrzanych odbiciach cząstek chemicznych, które mogą mieć całkiem inne właściwości niż ich pierwowzory, mimo że zbudowane są z takich samych atomów. Prowadzone w jego laboratorium badania lustrzanych odbić molekuł mogą doprowadzić do odkrycia nowego antybiotyku. Maciej Jasiński otrzymał także Nagrodę Specjalną BMW Group Polska (głównego partnera FameLab).

Serdecznie gratulujemy!!!