Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Walka z bakteriami opornymi na antybiotyki

Kategoria: Research highlights, Strona główna

Naukowcy z Laboratorium Maszyn Biomolekularnych, pod kierownictwem prof. Joanny Trylskiej, opracowali obiecującą nową klasę związków przeciwbakteryjnych, które mogą pomóc w walce z bakteriami opornymi na antybiotyki.

Zespół badawczy zaprojektował peptydy bogate w lizynę i leucynę, które zostały “zszyte” (stapled), aby ustabilizować ich strukturę i uczynić je bardziej odpornymi na degradację enzymatyczną. Te krótkie, “zszyte” peptydy wykazały aktywność przeciwbakteryjną zarówno wobec szczepów bakterii Gram-ujemnych, jak i Gram-dodatnich, przy minimalnych stężeniach hamujących wzrost bakterii (MIC) wynoszących 2 μM. Co ważne, związki te nie były toksyczne dla komórek ludzkich w dawkach skutecznych przeciwko bakteriom. Wykorzystując symulacje dynamiki molekularnej, naukowcy wyjaśnili również, w jaki sposób te peptydy oddziałują z błonami bakteryjnymi. “Zszywanie” sprawiło, że peptydy stały się
bardziej skuteczne w przenikaniu przez błony bakteryjne. To odkrycie stanowi krok naprzód w walce z opornością na środki przeciwdrobnoustrojowe.

Więcej szczegółów w European Journal of Medicinal Chemistry: https://doi.org/10.1016/j.ejmech.2025.117445.

Laboratorium Maszyn Biomolekularnych – https://cent.uw.edu.pl/pl/laboratorium-maszyn-biomolekularnych/