Prof. dr hab Jacek Jemielity został powołany na Dyrektora CeNT

4 października 2024 roku Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak powołał prof. dra hab. Jacka Jemielitego na stanowisko Dyrektora CeNT na kadencję 2024-2028. Prof. Jemielity specjalizuje się w chemii organicznej, biologicznej i w biochemii. Jest jednym ze światowych liderów badań dotyczących chemicznie modyfikowanego mRNA. Pełni funkcję kierownika Laboratorium Chemii Biologicznej w CeNT UW.

Realizował granty m.in. Narodowego Centrum Nauki i Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (TEAM). Jest założycielem spółki spin-off UW ExploRNA Therapeutics, która otrzymała dofinansowanie przyznane przez Fundację Billa i Melindy Gatesów. Jest współtwórcą kilku technologii dotyczących modyfikacji mRNA do celów terapeutycznych, a jeden z jego wynalazków jest stosowany w kilkunastu badaniach klinicznych. W kadencji 2024-2028 został powołany na stanowisko wiceprzewodniczącego Rady FNP.  Jest członkiem Advisory Board Molecular Therapy Nucleic Acids (Cell Press). Jest również członkiem wielu zespołów eksperckich, ekspertem agencji finansujących badania oraz rad instytutów naukowych.

Za swoje osiągnięcia był wielokrotnie nagradzany m.in. Nagrodą Naukową „Polityki” dla młodych naukowców, Nagrodą Gospodarczą Prezydenta RP, Nagrodami Rektora Uniwersytetu Warszawskiego, był nominowany do Nagrody Europejskiego Wynalazcy przyznawanej przez Europejski Urząd Patentowy. W 2021 roku otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w obszarze nauk chemicznych i o materiałach za opracowanie chemicznych modyfikacji mRNA jako narzędzi do zastosowań terapeutycznych i badań procesów komórkowych.