Jak działają szczepionki mRNA? Na to pytanie odpowie podczas wykładu online prof. Jacek Jemielity z Centrum Nowych Technologii UW, który od blisko 20 lat zajmuje się badaniami dotyczącymi terapeutycznego mRNA. Spotkanie odbędzie się 24 lutego o godz. 14.00.
Od kilkudziesięciu lat naukowcy z całego świata próbują odkryć skuteczne sposoby zwalczania chorób trudnych do leczenia tradycyjnymi metodami. Należą do nich m.in. nowotwory, genetyczne choroby rzadkie czy ostatnio COVID-19.
Nadzieję na pokonanie pandemii i powrót do normalności dają szczepionki opierające się na technologii mRNA. W tego rodzaju szczepionkach wykorzystuje się kwas rybonukleinowy (RNA) jako matrycę do produkcji białek wirusowych, które mają wywołać produkcję przeciwciał.
O tym, na czym dokładnie polega ta technologia, opowie prof. Jacek Jemielity z Centrum Nowych Technologii UW, specjalista w zakresie badań nad terapeutycznym mRNA. Wykład odbędzie się online na profilu Uniwersytetu Warszawskiego na YouTube 24 lutego o godz. 14.00.
Podczas spotkania naukowiec przedstawi ideę terapii genowych oraz ich potencjał wykraczający poza terapie przeciwnowotworowe i przeciwwirusowe. Opowie o głównych problemach związanych z opracowywaniem tych nowatorskich terapii oraz sposobach ich rozwiązania przy użyciu metod biologiczno-chemicznych, w tym również tych opracowanych na Uniwersytecie Warszawskim.
Prof. Jemielity odpowie także na zadane wcześniej pytania uczestników. Można je przesyłać na adres promocja@cnbc.uw.edu.pl.