Laboratorium Aktywacji Małych Cząsteczek

Celem prac prowadzonych w laboratorium jest synteza nowych wysoce reaktywnych układów zdolnych do niskotemperaturowej aktywacji cząsteczek uważanych za wysoce inertne. Z tego względu w kręgu naszych zainteresowań znajdują się sole anionów słabo koordynujących, związki zawierające pierwiastki na wysokim stopniu utlenienia a także materiały o wysoce rozwiniętej powierzchni.
Ze względu na charakter badanych związków, ich synteza oraz wszelkie manipulacje, w tym przygotowywanie próbek do dalszych badań, muszą być prowadzone w atmosferze obojętnej, co wiąże się z koniecznością stosowania wysoce specjalistycznej i niekiedy unikatowej aparatury.
Otrzymane związki są kompleksowo badane pod kątem ich struktury krystalicznej, w tym morfologii krystalitów, trwałości termicznej oraz charakterystyki spektralnej (widma oscylacyjne, elektronowe, NMR, EPR, XPS) oraz z wykorzystaniem innych technik (np. GC-MS, magnetometr).
Krystian Jażdżewski, prof.
email: k.jazdzewski@cent.uw.edu.pl


Sole kationów metali przejściowych i anionów słabo koordynujących jako modelowe układy aktywujące podtlenek azotu i halogenoalkany

Project Leader: Project period: 2017 - 2018
Project funding: HOMING, FNP
“Silver Complexes of Dihalogen Molecules.”
Malinowski, Przemysław J., Daniel Himmel, and Ingo Krossing.
Angewandte Chemie International Edition 55, no. 32 (2016): 9259-9261.
There are currently no open positions