Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Ewolucyjna rozbieżność w topologii chromatyny za pośrednictwem CTCF napędza innowacje transkrypcyjne u ludzi

Kategoria: Aktualności CeNT, Research highlights, Strona główna

Topologia chromatyny może wpływać na regulację genów, ale sposób, w jaki ewolucyjna rozbieżność w topologii chromatyny ukształtowała regulację genów dla charakterystycznych cech ludzkich, pozostaje słabo poznany. Miejsca CTCF określają topologię chromatyny poprzez tworzenie domen i pętli. Ewolucyjną rozbieżność w topologii chromatyny za pośrednictwem CTCF w skali domen i pętli podczas ewolucji naczelnych może wyjaśniać różne mechanizmy kształtowania krajobrazów regulacyjnych. Specyficzne dla człowieka rozbieżne domeny prowadzą do szerokiego przetasowania krajobrazów transkrypcyjnych. Rozbieżne pętle CTCF współgrają z aktywnością wzmacniacza specyficzną dla gatunku, wpływając na łączność wzmacniacza z genami docelowymi w sposób zgodny, ale ograniczony. W ramach tego mechanizmu grupa kierowana przez Zhonghui Tang z Uniwersytetu Sun Yat-sen (Chiny) we współpracy z Dariuszem Plewczyńskim, kierownikiem Laboratorium Genomiki Funkcjonalnej i Strukturalnej w Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego, ustaliła rolę specyficznych dla człowieka pętli CTCF w kształtowaniu różnorodności izoform transkrypcyjnych, z funkcjonalnymi implikacjami dla podatności na choroby. Co więcej, potwierdzili oni funkcję tych specyficznych dla człowieka pętli CTCF przy użyciu ludzkich organoidów przodomózgowia.

Badanie „Ewolucyjna rozbieżność w topologii chromatyny za pośrednictwem CTCF napędza innowacje transkrypcyjne u ludzi” opublikowane w Nature Communications rozwija nasze rozumienie ewolucji genetycznej z perspektywy architektury genomu.