Laboratorium Sygnalizacji Molekularnej i Komórkowej

Przekaźnictwo sygnałów jest podstawową właściwością żywych organizmów. Bodźce odbierane ze środowiska są przetwarzane i integrowane przez komórki, co prowadzi do zmiany ich morfologii i zachowania. Wadliwe przekaźnictwo sygnału stanowi podstawę wielu chorób, w tym wad rozwoju oraz raka.

W naszym laboratorium badamy różne aspekty sygnalizacji komórkowej, w szczególności  skupiając się na ścieżce Hedgehog. Sygnalizacja Hedgehog odgrywa ważną rolę w rozwoju kończyn, rdzenia kręgowego, serca oraz mózgu. Jej nadmierna aktywacja prowadzi do powstawania wielu nowotworów, w tym najczęstszego raka mózgu u dzieci – medulloblastomy. Celem naszych badań jest ustalenie mechanizmu przekazywania sygnału między receptorem Patched a czynnikami transkrypcyjnymi Gli, które są głównymi efektorami tej ścieżki w jądrze komórkowym. Aby to osiągnąć, korzystamy z wielu metod, w tym modelowania matematycznego, manipulacji genetycznej komórek, obrazowania fluorescencyjnego, proteomiki jakościowej i ilościowej, analiz transkryptomu, mysich modeli raka, oraz manipulacji zarodków kręgowców in vivo. Tak szeroki repertuar technik pozwala nam na wieloaspektowe spojrzenie na podstawowe zagadnienia z zakresu biologii molekularnej i biologii komórki, oraz na odkrywanie nowych elementarnych mechanizmów przekaźnictwa sygnału. Przewidujemy, że nasze badania posłużą do projektowania nowatorskich terapii użytecznych w leczeniu wielu chorób, między innymi nowotworów.

Paweł Niewiadomski, Dr. hab.
email: p.niewiadomski@cent.uw.edu.pl
phone: 22 55 43693
room: 02.106

Group Leader:
Paweł Niewiadomski, Dr. hab.

Postdoctoral Fellow:
Łukasz Markiewicz, dr

PhD student:
Sylwia Niedziółka, mgr

Research Technician:
Edyta Kawka, mgr

Rola rzęski pierwotnej w aktywacji czynników transkrypcyjnych Gli w sygnalizacji Hedgehog

Project Leader: Project period: 2015 - 2020
Project funding: SONATA BIS, NCN
There are currently no open positions