Ebola

Kierownik projektu: prof. dr hab. Dariusz Plewczyński Okres: 2019 - 2020
Finansowanie: EDCTP
Opis:

Ebolavirus i Marburgvirus (odpowiednio EBOV i MARV) to dwa rodzaje rodziny Filoviridae. Filowirusy powodują rzadkie, ale śmiertelne wirusowe gorączki krwotoczne – VHF w Afryce równikowej – z możliwością rozprzestrzeniania się w miastach na poziomie regionalnym i międzynarodowym. Oba wirusy związane VHF prezentują podobny poziom zagrożenia; podobnie jak kilka bardzo dobrze znanych tropikalnych chorób zakaźnych. Wczesne wykrywanie zakażeń jest ważne dla wdrożenia szybkiej reakcji i kontroli nad zachorowaniami. Istniejące technologie wykrywania filowirusów nie nadają się jednak do stosowania w punktach opieki (POC), ponieważ są drogie, niewystarczająco szybkie i wymagają wyposażenia laboratoryjnego nieobecnego w wielu wioskach, w których występują początkowe przypadki. Chociaż niedawno pojawiły się dwa szybkie testy diagnostyczne (RDT) wykrywające EBOV w punkcie opieki (POC), nie ma RDT ukierunkowanych na pan-filowirusa.
We wniosku badawczym postawiliśmy hipotezę, że posttranslacyjne modyfikacje glikoproteiny EBOV (GP) maskują docelowe epitopy uniemożliwiając ich wykrywanie przez mAb. Dlatego też głównym celem tego projektu jest opracowanie biochemicznych metod leczenia, które usprawnią metodologię szybkich testów diagnostycznych.
W szczególności przeprowadziliśmy badanie in silico trójwymiarowej struktury krystalicznej glikoproteiny filowirusa (GP). Analiza umożliwiła nam ustalenie pełnej mapy strukturalnej modyfikacji potranslacyjnych, w tym glikozylacji, dla tego białka. Ujawniło to rolę takich zmian w modulowaniu interakcji między białkiem GP  a przeciwciałami.

Laboratorium Genomiki Funkcjonalnej i Strukturalnej