Ważne odkrycie naukowców w walce z rakiem

Zespół naukowców w składzie: prof. Jacek Jemielity (CeNT UW), prof. Edward Darżynkiewicz oraz dr Joanna Kowalska (Wydział Fizyki UW), rozwiązał kwestie nietrwałości mRNA i zwiększenia jego produktywności.

Odkrycie ma bezpośrednie zastosowanie w przypadku pacjentów obciążonych wrodzonymi wadami genetycznymi i oczekujących na autoprzeszczep lub regenerację uszkodzonych, brakujących tkanek. Odkrycie otwiera nowy rozdział w opracowywaniu skutecznych szczepionek genetycznych pozwalających w niedalekiej przyszłości zwalczać m.in. nowotwory złośliwe.
Zespół naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego dokonał jednej z największych komercjalizacji nauki w Polsce. Wynalazek powstał we współpracy zespołu z zagranicznymi partnerami: Uniwersytetem Stanowym w Luizjanie i działającą przy Uniwersytecie w Mainz firmą biotechnologiczną BioNTech. Właśnie dzięki tej współpracy proces komercjalizacji zakończył się sukcesem i dał szansę wykorzystania wynalazku w skali globalnej. Łączna wartość dotychczasowych transakcji kupna licencji i sublicencji wynalazku polskich naukowców wynosi prawie 3 miliardy złotych.
23 listopada o godz. 15.00 w sali 1130 w CeNT odbędzie się spotkanie poświęcone odkryciu: Największa w dziejach Polski komercjalizacja nauki – przełom w rozwoju szczepionek na raka. Podczas spotkania przybliżona zostanie idea tzw. szczepionek nowotworowych jak również przedstawione zostaną kierunki rozwoju współczesnej medycyny w kontekście tego konkretnego wynalazku.