Startup Franceski Marchetto (Algreen) zdobył trzecie miejsce w konkursie EIT Jumpstarter 2021

2 grudnia 2021 r. Francesca Marchetto i jej zespół Algreen otrzymali III nagrodę w europejskim finale konkursu EIT Jumpstarter/New European Bauhaus, programu dla najbardziej obiecujących start-upów w UE. Ich projekt dotyczący biotras mikroglonów do waloryzacji CO2 jest obecnie współfinansowany przez UE. Algreen jest dziełem międzynarodowej grupy młodych ludzi: Michała Mikołajczyka (dyrektor generalny i inżynier Full-stack), Milica Djurovic (COO i architekt), Haakon Seim (wiceprezes ds. technologii i oprogramowania) oraz Francesca Marchetto (wiceprezes ds. mikrobiologii), którzy jest również doktorantem biologii pod kierunkiem prof. Joanny Kargul, Laboratorium Paliw Słonecznych, Centrum Nowych Technologii UW.

 

Celem Algreen jest uprawa alg do produkcji biomasy poprzez wychwytywanie i wykorzystywanie dwutlenku węgla z przemysłowych emisji punktowych. Zakład Algreen będzie pierwszym w Polsce, w którym hodowane będą mikroalgi na skalę przemysłową. Ze względu na skalowalność ma stać się największym ośrodkiem mikroglonów w Europie. Na początkowych etapach działalności podstawowym produktem będzie biomasa, która następnie zostanie wykorzystana jako bionawozy i pasza dla zwierząt, ponieważ udowodniono, że gatunki alg, takie jak Chlorella spp., poprawiają właściwości gleby, a także wzrost i zdrowie wielu uprawy i zwierzęta gospodarskie. Francesca i jej zespół Algreen są przekonani, że zoptymalizowana produkcja biomasy z alg sprawi, że cenne produkty z mikroalg staną się bardziej dostępne na całym świecie.

W kolejnej fazie Algreen będzie rozwijać się w kierunku biorafinerii alg, dążąc do dostarczania nowych wartościowych produktów, np. bioetanolu, biodiesla, witamin, karotenoidów i innych. Produkcja biomasy z glonów jest bardzo konkurencyjnym biznesem, a przewagą Algreen będą innowacje, które pozwolą na uzyskanie większych plonów przy niższych kosztach. Dlatego badania i rozwój zawsze będą sednem działalności Algreen.

 

Skontaktuj się z Francescą i jej zespołem, aby uzyskać więcej informacji! (f.marchetto@cent.uw.edu.pl)