Dzień Otwarty Kampusu Ochota UW

data wydarzenia: 14 kwietnia 2018

W sobotę 14 kwietnia 2018 roku odbędzie się Dzień Otwarty Kampusu Ochota (DOKO).

Wszyscy zainteresowani naukami matematyczno-przyrodniczymi będą mogli odwiedzić budynek CeNT i wzjąć udział w następujących warsztatach:

DNA molekuła życia

Warsztat, Prowadzący: Marta Borowiec i in.

Badania prowadzone w Laboratorium Bioinformatyki i Biologii Systemów mają charakter interdyscyplinarny z pogranicza biologii, chemii, fizyki oraz matematyki. Laboratorium zajmuje się badaniami struktury, funkcji i ewolucji białek oraz ich oddziaływań z ligandami. Obszarem zainteresowań zespołu w Laboratorium Bioinformatyki i Biologii Systemów są również badania genomiczne prowadzone z wykorzystaniem sekwencjonowania nowej generacji.

Przygotowana prezentacja obejmuje zajęcia praktyczne (izolacja DNA z bakterii, analiza restrykcyjna i elektroforetyczna) oraz zajęcia teoretyczne z podstawowych zasad składania fragmentów DNA po sekwencjonowaniu.

Od 15 lat

,

Przezroczysty mózg w Laboratorium Neurobiologii Molekularnej

Warsztat

Czy słyszeliście o przezroczystym mózgu? Czy wiecie, że neurony można hodować na szalkach? W naszym laboratorium będziecie mogli to zobaczyć. Ponadto każdy uczestnik będzie mógł samodzielnie pokroić preparat mózgu na plasterki grubości kilku komórek. Pod mikroskopem obejrzymy sekcje mózgu i świecące neurony.

Od 12 lat

,

Laboratorium Fotosyntezy i Paliw Słonecznych

Warsztat, Prowadzący: dr Joanna Kargul

Uczestnicy zapoznają się praktycznie z ekstremofilnymi organizmami fotosyntetycznymi i przeprowadzą krótki eksperyment nad zbadaniem aktywności fotosyntetycznej ekstremofilnych alg, używając specjalistycznego sprzętu dostępnego w Laboratorium Fotosyntezy i Paliw Słonecznych. Równolegle, uczestnicy zapoznają się praktycznie z konstrukcją i pomiarem aktywności biohybrydowego „sztucznego liścia” na bazie białka konwertującego energię słoneczną, fotosystemu I, unieruchomionego na elektrodach grafenowych i krzemowych. Zapraszamy!

Od 12 lat

,

Projektowanie i symulacje materiałów – warsztaty dla młodzieży w Laboratorium Symulacji Systemów Chemicznych i Biologicznych

Warsztat, Prowadzący: dr hab. Bartosz Trzaskowski, dr. Silvio Osella i in.

Chemia obliczeniowa, czyli modelowanie na poziomie molekularnym/atomowym rzeczywistych układów i procesów chemicznych jest coraz częściej wykorzystywane w chemii, fizyce, biologii i naukach materiałowych. Na naszych warsztatach pokażemy, jak za pomocą programów komputerowych można zaprojektować nowe materiały / polimery i w jaki sposób można przewidzieć szereg ich właściwości fizyko-chemicznych oraz przydatność w konkretnych zastosowaniach.

Od 12 lat

, ,

Jak zaprogramować biologiczną maszynę molekularną (wersja dla licealistów)

Warsztat, Prowadzący: dr Joanna Sułkowska i in.

Czy wiecie że białka mogą być zapętlone, a wirusy splecione? Każdy uczestnik zajęć będzie mógł prawdziwe białko oraz wirus zobaczyć np. używając programów komputerowych a chętne osoby same zaprogramować. Podczas zajęć opowiemy o zawęźlonych i lassowych białkach. Białko zamienimy na łańcuch choinkowy. Skomplikowane wzory zamienimy na wstążki, liny, sznury i bańki mydlane, aby każdy uczestnik mógł sam zidentyfikować zawęźlenia w białkach.

Serdecznie wszystkich zapraszamy!