19 Europejskie Sympozjum Chemii Fluoru (19th ESFC)

19 Europejskie Sympozjum Chemii Fluoru (19th ESFC) odbyło się w dniach 25-31 sierpnia 2019 r. Obrady odbywały się w gościnnych salach Wydziału Fizyki UW oraz Centrum Nowych Technologii UW na uniwersyteckim Kampusie Ochota w Warszawie.

Przewodniczącym Konferencji był prof. dr hab. Wojciech Grochala z CeNT UW, a honorowym przewodniczącym prof. dr. hab. Henryk Koroniak z UAM w Poznaniu. Współorganizatorem wydarzenia było również Centrum Nauk Biologiczno- Chemicznych UW pod kierownictwem dyrektor, prof. dr hab. Ewy Bulskiej, oraz Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, pod kierownictwem dziekana, prof. Andrzeja Kudelskiego.

Konferencja 19th ESFC zgromadziła wokół tematyki fluoru i jego związków wybitnych specjalistów z całego świata, z dziedziny chemii organicznej, nieorganicznej oraz materiałowej.  W wydarzeniu uczestniczyło ponad 300 naukowców, zarówno z Europy, a także z Chin, Japonii, Korei, Kanady, USA oraz wielu innych krajów. Mieliśmy zaszczyt gościć laureata Nagrody Nobla w dziedzinie chemii (1981) profesora Roalda Hoffmanna, który wygłosił wspaniały wykład na temat teorii grup oraz „odwróconego” pola ligandów. Wśród prelegentów plenarnych sympozjum znalazły się m.in. takie osobistości ze świata nauki jak prof. prof. Stephen Blundell, Karl Christe, Istvan Horvath, Ingo Krossing, Yanming Ma, Pierangelo Metrangolo, David O’Hagan, oraz Corey Stephenson, dzięki którym konferencja była niezwykłą przygodą naukową dla wielu uczestników.

Patronami tegorocznej, polskiej edycji Sympozjum Chemii Fluoru byli: Mikołaj Kopernik, Maria Skłodowska-Curie oraz Fryderyk Chopin. Uczestnicy konferencji mogli odwiedzić miejsca związane z życiem patronów w Warszawie, Toruniu oraz Żelazowej Woli.

Kolejna edycja sympozjum odbędzie się w sierpniu 2022 w Berlinie.

Więcej informacji na temat tegorocznego wydarzenia można znaleźć pod adresem: https://f2019.uw.edu.pl/ chór Uniwersytetu Warszawskiego