Autonomia organizacyjna uczelni polskich – praca think tanków i scenariusze rozwiązań na UW

Na zbliżającym się posiedzeniu Sejmu, które zostało zaplanowane na 3. lipca 2018, odbędzie się głosowanie nad projektem ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – tzw. Ustawy 2.0. Jednym z założeń projektu ma być zwiększenie roli statutu uczelni przez przeniesienie na niego organizacji wewnętrznej jednostki. Umożliwi to częściowe uniezależnienie uczelni od regulacji państwowych, lecz z zachowaniem podmiotowości zewnętrznej.

W ramach konsultacji wewnętrznych, zostało powołanych 5 think tanków, w skład których wchodzą przedstawiciele różnych jednostek i grup tworzących wspólnotę akademicką. Zespoły mają za zadanie zaproponować funkcjonowanie następujących obszarów w świetle projektu ustawy:

  • nadawanie stopni naukowych;
  • kształcenie doktorantów (czyli szkół doktorskich);
  • wyłanianie władz;
  • kształcenie uczelni
  • organizacja uczelni

Planowane jest także utworzenie szóstego zespołu, który podjąłby się tematu administracji i gospodarki finansowej.

W końcowej fazie konsultacji, efekty prac think tanków będą konsultowane z zespołem rektorskim oraz z członkami wspólnoty akademickiej podczas warsztatów otwartych, mających się odbyć w dn. 27-28. czerwca. Zapisy na warsztaty prowadzone są pod adresem http://nowaustawa.uw.edu.pl/.

Aby dowiedzieć się więcej o pracy think tanków i przygotowań uczelni do nowego projektu ustawy, zachęcamy do lektury artykułu znajdującego się na stronie UW.